NAGYKANIZSAI KÖZPONTI RÓZSA ÓVODA PIPITÉR TAGÓVODA

Köszöntünk honlapunkon

 

Kiskanizsai Pipitér  Óvoda  Házirendje

 

8800 Nagykanizsa, Bajcsy Zs. E. u. 67.

 

    • Általános      információk
  •  

    Az intézmény neve:  Kiskanizsai Pipitér Óvoda

    Címe:  8800 Nagykanizsa, Bajcsy Zs. E. u. 67.

    OM azonosító: 202267

    Telefon:  06/30/6367282

     

    e-mail: ovoda@aikk.sulinet.hu

    Honlap: (http://pipiterovoda-nagykanizsa.hupont.hu)

    Az intézmény fenntartója: Nagykanizsa Megyei jogú Város Önkormányzata
    8800 Nagykanizsa, Erzsébet-tér 7.

    Az intézmény vezetője:  Török Györgyné

    elérhetősége: 30-3568330

     

    1. házirend célja,
      az óvodába járó gyermekek nyugodt biztonságos körülmények között, életkori sajátosságaikhoz igazodó, sajátos nevelési igénynek megfelelő életrend szerint nevelkedhessenek.

     

    A Pipitér Óvoda házirendje helyi jogforrás, amelynek célja olyan szabályok kialakítása, érvényesítése, amely az intézmény törvényes működését, a zökkenőmentes nevelő oktató munka végzését és a kiegyensúlyozott közösségi életet biztosítják.

    A házirend legfontosabb feladata azoknak a szabályoknak a meghatározása, amelyek biztosítják az intézmény törvényes működését, az intézmény közösségi életének szervezését, a pedagógiai programban megfogalmazott célok megvalósítását

     

    A házirendbe foglaltakat az alábbi dokumentumok támasztják alá:

    Az 1993. évi  LXXIX. Közoktatási Törvény – és módosításai-,

    11/1994. (VI.8.)MKM-rendeletet módosító 30/2004 (X.28) OM rendelet,

    2011. évi CXC. A nemzeti köznevelésről

    20/2012. (VIII:31.) EMMI rendelet

    Az intézmény Alapító Okirata,

    Szervezeti és Működési Szabályzata,

    Helyi Nevelési Program, Minőségirányítási Program.

     

    2. A házirend hatálya

     

    A házirend hatálya az intézménybe érkezéstől az egész terültére érvényes (udvar, épület). továbbá kiterjed az intézmény szervezésében, a nevelési program megvalósításához kapcsolódó, óvoda épületén kívüli rendezvényekre programokra, közlekedésre (séták, kirándulások, színház látogatások, …stb)
     A házirend személyi hatálya az óvodás gyermekre, pedagógusokra, dajkákra, egyéb az intézményben munkát ellátó alkalmazottakra és a gyermekek törvényes képviselőikre.

    Óvodáink:
    Székhely: Bajcsy Zs. E. u. 67.

    Telephely: Nagyrác u. 26.
                      Bajcsa – Törökvári u. 94.

     

    3. A házirend elfogadásának szabályai

     

    A házirend tervezetét az óvónők és a szülők javaslatainak figyelembevételével az óvoda vezetője készíti el.

    A házirend tervezetét megvitatják:

    • a nevelőtestület
    • a szülői munkaközösség

    Az óvodavezető a beérkezett vélemények, javaslatok alapján készíti el a házirend végleges tervezetét.

    A vitatott kérdést, módosítást a nevelőtestületnek 30 napon belül újból kell tárgyalnia, s vagy módosítja álláspontját, vagy pedig fenntartja azt.

     

     

    1. Óvodai év rendje:

    Az óvoda egész éven át, folyamatosan üzemel.
    A nevelési év szeptember 01.-től, következő év augusztus 31.-ig tart. A nevelési év két szakaszból áll: szeptembertől – május 31.-ig intenzív fejlesztés, játékos ismeretszerzés, és június 01-től (évzárótól)- augusztus 31-ig nyári élet.
    A nyári időszakban a csoportokat összevontan működtetjük.

     

    Az óvoda zárva tartásának időpontját a fenntartó határozza meg:

    -          télen a két ünnep között     

    -          nyáron 7 hétig

     

    11/1994. (VI.8.)MKM rendelet 2. § (4) alapján 5 nevelés nélküli munkanap biztosított továbbképzések szervezésére. Ennek időpontjáról a szülőket legalább hét nappal előbb értesítjük.  Zárva tartás idején a szülő kérésére szükség estén  gondoskodunk a  gyermek elhelyezéséről az erre kijelölt óvodában.

     

    Az óvoda nyitvatartási rendje:

     

    Az óvoda teljes nyitvatartási idejében óvodapedagógus foglalkozik a gyermekekkel.

    Heti nyitva tartás:                                               hétfőtől-péntekig

    Napi nyitva tartás:                       06.00-17.00 óráig

    Ügyelet rendje: - reggel                                       06.30 -07.30 óráig

                              - délután                                    15.30-17.00 óráig

    Csoport foglalkozások:                                       07.00-16.00 óráig

    Fejlesztő és tehetséggondozó foglalkozásokat délelőtt folyamán tartunk.

     

    A gyermek igénybe veheti az óvodát

    -          A harmadik életév betöltésétől az iskolaérettség eléréséig, maximum nyolc éves koráig.

    -          Amennyiben a gyerek megbízhatóan ágy és szobatiszta

    -          Amikor a gyerek egészséges (ÁNTSZ)

    -          Akkor, ha a szülő az étkezési térítési díjat befizette

     

    5. A gyermekek jogai:

     

    Az első tanév megkezdésétől a gyermek joga, hogy

    • A      gyermekeknek joga, hogy a nevelési-oktatási intézményben biztonságban és      egészséges környezetben neveljék és oktassák pihenőidő, szabadidő,      testmozgás beépítésével, sportolási, étkezési lehetőség biztosításával      életkorának és fejlettségének megfelelően alakítsák ki.
    • Óvodai      napirendjét életkorának megfelelően alakítsák ki (játékidő, levegőztetés,      pihenőidő, étkezés, testmozgás). Biztonsága érdekében az óvodában      tartózkodás ideje alatt végig pedagógus felügyelete alatt áll.
    • A      gyermek személyiségét, emberi méltóságát és jogait tiszteletben kell      tartani, és védelmet kell számára biztosítani fizikai és lelki erőszakkal      szemben. Ide tartozik az étel erőltetése, a levegőztetés megvonása is. A      gyereket közvetlen vagy közvetett hátrányos megkülönböztetés nem érheti.
    • képességeinek,      érdeklődésének, adottságainak megfelelő nevelésben és  oktatásban  részesüljön, valamint tehetségének      felismerése és fejlesztése érdekében alapfokú művészeti oktatásban vegyen      részt,
    • az egyenlő bánásmód elve      érvényesüljön az óvodai élet minden mozzanatában.
    • részére az állami és      helyi önkormányzati óvoda egész pedagógiai        programjában és      tevékenységében a tanítás során a tájékoztatás nyújtása  és       az ismeretek közlése tárgyilagosan és többoldalú  módon       történjék,
    • az      állami, illetve önkormányzati nevelési-oktatási intézményben hit- és      vallásoktatásban vegyen részt, vallását gyakorolhassa, de olyan módon hogy      azzal nem akadályozhatja az óvodai nevelőmunkát, valamint mások  személyiségjogát, méltóságát,
    • személyiségi      jogait, így különösen személyiségének szabad kibontakoztatásához való      jogát, önrendelkezési jogát, cselekvési szabadságát, a családi élethez és      magánélethez való jogát az óvodatiszteletben tartsa, e jogának gyakorlása      azonban nem korlátozhat másokat e jogainak érvényesítésében, továbbá nem      veszélyeztetheti a saját és társai, a nevelési-oktatási intézmény      alkalmazottai egészségét, testi épségét, illetve a művelődéshez való jog  érvényesítéséhez szükséges feltételek      megteremtését, fenntartását,
    • állapotának,      személyes adottságának megfelelő megkülönböztetett ellátásban
    • különleges      gondozásban, rehabilitációs célú ellátásban - részesüljön, s életkorától      függetlenül a pedagógiai szakszolgálat intézményéhez forduljon      segítségért.
    • A      gyermek joga, hogy a nevelési - oktatási intézményben, családja anyagi      helyzetétől függően, kérelmére ingyenes vagy kedvezményes étkezésben részesüljön.     
    • A      gyermek az intézmény eszközeit (játékok, foglalkozási, fejlesztőeszközök)      berendezéseit (bútorok, rádió, magnó) felszereléseit ingyenesen, de      rendeltetésszerűen használhatja, arra vigyáznia kell.
    • Életkorának      és fejlettségének megfelelően a napirendben és a házirendben      megfogalmazottak szerint vegyen részt saját környezetének és az általa      használt játékok, eszközök rendben tartásában.
    • A gyermek joga      különösen, hogy

    -      rendszeres egészségügyi felügyeletben és ellátásban részesüljön,

    -      hozzájusson a jogai gyakorlásához szükséges információkhoz, tájékoztassák a jogai gyakorlásához szükséges eljárásokról,

    -      vallási, világnézeti vagy más meggyőződését, nemzeti vagy etnikai önazonosságát tiszteletben tartsák, és azt kifejezésre juttassa, feltéve, hogy e   jogának gyakorlása nem ütközik jogszabályba, nem sérti másoknak ezt a     jogát, és nem korlátozza a társai tanulásához való jogának gyakorlását,

     

    5. A gyermek kötelességei

                 Az óvodásokra vonatkozó előírás szabályai

     

    • Kérjük, hogy a gyermeket szíveskedjenek ápoltan (köröm, haj) és az óvodai élethez, játékhoz megfelelő, tiszta, kényelmes, ruhában küldeni.
    • Biztosítsák a gyermekek számára – a tartalék ruhát, a váltócipőt, testneveléshez tornaruhát, játékhoz melegítő alsót és felsőt és a hagyományos ünneplő ruhát (fehér ing/blúz, sötétkék nadrág/piros alj).
    • A gyermekek óvodai életének megkönnyítése, önállósodásának segítése érdekében szíveskedjenek a gyermekek ruházatát, lábbelijét jellel ellátni.
    • Étkezéssel kapcsolatos szabályok:
      Az óvodába a gyermekek csak a konyha által küldött élelmiszereket fogyaszthat.
      Kivétel ez alól az óvodában tartott ünnepek, rendezvények gyümölcs-zöldség napok.
      Az ANTSZ előírása szerint „gyümölcsöt, zöldséget száraz süteményt csak számla ellenében fogadhatunk el. (eredet, szavatosság igazolása) Az otthon termelt gyümölcsről, zöldségről a szülő köteles írásban nyilatkozni, hogy a kötelezően előírt élelmezés-egészségügyi várakozást betartotta.”
      A gyermek óvodába érkezéskor cukorkát, csokoládét, rágógumit, egyéb édességet és uzsonnát, üdítőt saját célra ne hozzon, a szülő gyermeke személyes holmijába ne tegyen.

     

     Együttműködés – Kapcsolattartás

     

    A  gyermekek fejlődése érdekében, az együttműködés az óvodapedagógusok és a szülők folyamatos, egyenrangú partneri viszonyán alapul.

     

    • A gyermekek fejlesztése érdekében szükségünk van a családi házzal való igazi együttműködésre, nyitottságra és őszinteségre, ezért igényeljük, hogy a megfelelő fórumokon aktívan vegyenek részt és ötleteikkel segítség elő az óvodai nevelő munkáját.
    • Az óvodai nevelés és a családi nevelés összehangolását intézményünkben a Szülői Szervezet segíti, csoportonként 3-4 fő. Ez a választmány képviseli a szülők összességének, a gyermekek nagyobb csoportjának érdekeit, és figyelemmel kíséri a gyermeki jogok érvényesülését.

     

    A kapcsolattartás szervezeti formái: 

    • Betekintési lehetőség, az óvoda alapdokumentumaiba – HOP, IMIP, SZMSZ, Házirend
    • Folyamatos tájékoztatás a csoportos és központi faliújságokon
    • Szülői értekezlet - melyen a gyermek nem vehet részt. Felügyeletet biztosítani nem tudunk.
    • Összevont szülői értekezletet tartunk minden tanév elején,
      és szükség szerint. (melyre kérjük pontos megjelenésüket,   mind a  csoport  értekezletekre is )
    • Játszódélutánok,
    • Nyílt napok
    • Közös rendezvények
    • Fogadóóra (vezető, óvónői)
    • Az óvónővel történő, esetenkénti rövid megbeszélés
    • A gyermekekkel kapcsolatos tájékoztatást csak a gyermek óvónőitől vagy az óvodavezetőtől kérjenek.
    • Az óvónőt nevelő-oktató munkájának végzése közben zavarni nem szabad.

               Az együttműködésnek szabályozott formái vannak: fogadó órák
               családlátogatások, szülői értekezletek, melyekről a csoport óvónője a szülőt
               előzetesen értesíti.

    • Kérjük, hogy az óvónőt munkája közben hosszabb időre se a gyermekekkel kapcsolatos, se magánjellegű beszélgetésre, telefonhívásra a gyermekcsoportból ne vonják el, mert balesetet idézhet elő, és zavarja a nevelés-oktatás folyamatát.
    • Hagyományainkhoz híven a szülőkkel együtt az alábbi ünnepeket tarjuk óvodánkban: Karácsony, Farsang, Anyák Napja, ünnepi hét és sportdélutánja, Évzáró, Pintyőke fesztivál
    • A születésnapokat a csoportok, gyermeknapot óvodánk hagyományainak megfelelően tartunk. A gyermekek által fogyasztott élelmiszerekből ételmintát kötelező eltenni. (ÁNTSZ). Sütemény csak a cukrászüzem igazolásával fogadható el.
    • Kérjük, kísérjék figyelemmel a faliújságra kitett tájékoztatókat, amelyekből információkat kaphatnak: gyermekük csoportjának életéről, nevelési feladatokról, a térítési díjak befizetésének időpontjáról, a szülői értekezletek idejéről, az aktuális csoport és óvodai szervezésű programjainkról, a munkarendben bekövetkezett változásokról



    Gyermekekre vonatkozó védő-óvó előírások, szabályok

    -          Óvodásaink nyugodt óvodai életének biztosítása érdekében a gyermekek reggeli érkezésének ajánlott időpontja 800 óra. A gyermekek nyugodt életének biztosítása érdekében életkoruknak, fejlettségüknek megfelelően a napirend nevelési évre és nyári időszakra kerül meghatározásra.

    -          Az óvoda csak azért a gyermekért vállal felelősséget, akit a szülő az óvoda épületébe bekísér, és az óvónőnek, dajkának átad.

    -          Szülő helyett más a gyermeket csak a szülő előzetesen megtett bejelentése alapján viheti el az óvodából, ill. a gyermeknek ismernie kell az illetőt. Telefonértesítésre nem engedünk haza gyermeket. Amennyiben nagyobb testvér jönne érte, 10 év alatt csak a szülő írásos felelősségátvállalásával viheti el.

    -          Hazamenetelkor a szülőnek átadott gyermekért az óvoda továbbra már nem vállal felelősséget! Az átvett gyermek a szülő felelőssége. Kérjük, az udvaron való tartózkodásukkal ne zavarják a többi gyermek nyugalmát és biztonságát.

    -          Válófélben levő mindkét szülőt megilleti az a jog, hogy gyermekét elviheti az óvodából. Elvált szülő estén az a szülő jogosult a gyermek elvitelére, valamint arra, hogy írásban bejelentse, ki, mikor viheti el gyermekét az óvodából, amelyik szülőnek a bíróság a gyermeket odaítélte. Konfliktusokat az óvodán kívül kezeljék.

    -          Ha a gyermekért az óvoda nyitva tartásáig, 17 óráig nem jönnek, az óvónő telefonon értesíteni köteles a szülőt. Ha nem tudja felvenni a kapcsolatot a szülővel, az óvoda bezárása után, a gyermeket átadja a Gyermek és Csecsemőotthon szakemberének. A Gyermekvédelmi Törvény 1997/31. 5§ n. pontja szerint a gyermek veszélyeztetettnek minősül.

    -          Az óvodában csak egészséges gyermek tartózkodhat!

                Óvodánkban a többi egészségének megőrzése érdekében beteg, gyógyszert         szedő, még lábadozó gyermeket fogadni nem tudunk. Ha a gyermeken kiütések    
               vannak, lázas, hasmenése van, szeme piros, valamint beteg volt és nincsen orvosi  
               igazolása a felgyógyulásáról, az óvónő kötelessége a gyermek átvételének
               megtagadása.

    -          Az óvónőnek gyógyszert beadni tilos, kivéve  asthma, allergia elleni gyógyszerekről van szó.

    -          Tetűvel fertőzött gyermek az óvodát mindaddig nem látogathatja, amíg a serkék nincsenek letisztítva.

    -          Óvodában megbetegedett (lázas, hasmenéses, hányós) gyermek elviteléről a telefon értesítéstől számított legrövidebb időn belül szíveskedjenek gondoskodni, és az orvosnak megmutatni a beteg gyermeket. Az óvónő teendője baleset, vagy napközben megbetegedő gyermek esetén: A gyermeket haladéktalanul el kell látni, miközben a csoport felügyeletét meg kell szervezni. A baleset súlyosságától függően, illetve eszméletvesztés, lázgörcs esetén orvosról kell gondoskodni (mentő, orvos kihívása, elszállítása orvoshoz),  mivel csak orvosi igazolással jöhet ismét óvodába.

     

    -          Fertőző betegség esetén haladéktalanul értesítsék az óvodát (rubeola, bárányhimlő, skarlát, tetű, szalmonella…) Az intézmény pedig a bejelentést követően jelez az óvoda orvosa felé, és fertőtlenítő takarítást végez.

    -          A nevelési év alatt 3 napos hiányzás és nyári távolmaradás után orvosi igazolás bemutatása az ÁNTSZ előírása szerint kötelező!

    -          Rendszeres egészségügyi ellátást biztosít az óvoda orvosa.

     

    Az óvodában előforduló balesetek esetén történő eljárás:

     

    A gyermeket azonnali elsősegélyben részesítjük

    Az esetet azonnal jelenteni kell az óvodavezetőnek

    Minden balesetről feljegyzés készül, melyet a szülő elolvasás után aláír.

    A sérülés súlyosságától függően további intézkedéseket teszünk szülőt értesítjük telefonon a gyermek állapota szerint, orvost, mentőt hívunk, orvoshoz visszük. A súlyos 8 napon túl gyógyuló sérülésekről Baleseti Jegyzőkönyvet állítunk ki

     

    Foglalkozásokról való távolmaradással kapcsolatos szabályok a hiányzás megkérésének, indoklásának és egészségügyi igazolásának szabályai:

    Az egészséges gyermek hiányzását előzetes bejelentés alapján, indokolt esetben az óvodapedagógus engedélyezheti.
    A szülőnek be kell jelenteni, ha gyermeke valamilyen okból, távol marad az óvodától. A három munkanapnál hosszabb távollétet az óvodavezetőnek írásban kell bejelenteni.
    Betegség esetén, illetve, ha a szülő más okból nem jelzi előre a hiányzást, kizárólag orvosi igazolással jöhet óvodába újra a gyermek

    -          Távolmaradás engedélyezését szülői bejelentéssel, tanköteles gyermekek esetén az óvodavezetőtől írásban kell kérni.

    -          Tanköteles, öt- hatéves gyermek egyéb okból csak nagyon indokolt esetben az óvodavezető engedélyével hiányozhat.

    -          A gyermek, ha családi ok vagy betegség miatt van távol, kérjük, szíveskedjenek az óvónőnek azt előre jelezni.

    -          A mulasztás igazolásának módja:

    • Szülő előzetes bejelentése a távolmaradásról
      • Tanköteles gyermek esetén a távolmaradásra adott óvodavezetői engedély megléte
      • Orvosi igazolás 3 nap után
      • Nyári szünet után is szükséges orvosi igazolás
      • Megszűnik az óvodai elhelyezése a gyermeknek, ha nyolcnál több napot hiányzik igazolatlanul. Az óvodavezetőnek a Ktv. 28. § (1), (6) pontja szerint kell eljárni.
      • Minden távolmaradást – a térítési díj jóváírása miatt is – előre be kell jelenteni a csoportos óvónőnek. Betegség után a gyermek csak orvosi igazolással fogadható az óvodában. Nyolc napnál hosszabb igazolatlan távollét esetén (a megszüntetés tárgyában hozott döntés jogerőre emelkedésének napján) a gyermek – kivéve, ha 5. életévét betöltötte – törölve lesz az óvodások névsorából és helyére új gyermek kerül.

     

    6. A szülő jogai és kötelességei

                A szülő joga:

    • A szülő joga a szabad óvodaválasztás (állami, egyházi magán). A gyereket elsősorban abba az óvodába kell felvenni, amelynek körzetében lakik, ill. ahol a szülője dolgozik.
    • megismerje a nevelési - oktatási intézmény nevelési programját, házirendjét, tájékoztatást kapjon az abban foglaltakról,
    • gyermeke fejlődéséről, magaviseletéről, tanulmányi      előmeneteléről rendszeresen       részletes és  érdemi      tájékoztatást, neveléséhez tanácsokat, segítséget kapjon. 
    • a nevelési - oktatási intézmény által meghatározott      feltételek mellett kérje, hogy gyermeke a nem kötelező foglalkozásokat      igénybe vehesse, illetve ilyen foglalkozás megszervezését kezdeményezze,
    • a nevelési - oktatási intézmény vezetője vagy az      óvónő hozzájárulásával részt vegyen a foglalkozásokon,
    • kezdeményezze szülői szervezet létrehozását, és      közreműködjön annak tevékenységében,
    • személyesen vagy képviselői útján - jogszabályban      meghatározottak szerint - részt vegyen az érdekeit érintő döntések      meghozatalában, a nevelési-oktatási intézmény irányításában.
    • Felvételről      az óvoda vezetője dönt. Az óvodaköteles gyerek felvételét a kijelölt óvoda      csak helyhiány miatt utasíthatja vissza. A kötelező felvételt biztosító      óvoda nem tagadhatja meg a gyerek felvételét az alábbi esetekben:

    -      ha a gyermek betöltötte a 3. életévét, és hátrányos helyzetű

    -      ha a gyermek a gyermek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló törvény 41.§-a szerint jogosult a napközbeni ellátás igénybevételére,

    -      ha a gyermek felvételét a gyámhatóság kezdeményezte.

    -      ha a szakértői bizottság a gyermek ellátására az óvodát kijelölte

     

    A szülő kötelessége

     

          - A dohányzás az óvoda egész területén tilos.

          - Beteg gyermeket nem hozhat az óvodába.

          - A szülő a családi állapotváltozásáról, gyermekelhelyezésről, adatváltozásokról

            a gyermek érdekében folyamatosan tájékoztassa az óvónőket

           - A szülő kötelessége, hogy gondoskodjon a gyermeke testi, érzelmi, értelmi és

            erkölcsi fejlődéséhez szükséges feltételekről.

          - Biztosítsa gyermeke zavartalan és rendszeres óvodába járását hátrányos

            helyzetű gyerek esetén három éves kortól, rendezett körülmények között élő

            gyerek esetén öt éves kortól. A gyerek a Kt. 24.§ (3) pontja értelmében abban

            az évben, amikor betölti az ötödik életévét, a nevelési év első napjától  (09. 01.)

            óvodakötelessé válik, mely szerint napi 4 órán keresztül óvodai nevelésben kell

             részesülnie.

          - A fenti esetekben a gyerek részére nem szűnhet meg az óvodai nevelés a szülő

            bejelentése, befizetési kötelezettség elmulasztása vagy igazolatlan hiányzása

            miatt.

          - Amennyiben a szülő a gyermeket másik óvodába kívánja elvinni, akkor az új

            óvoda igazolását meg kell kérni. A visszajelzés hiányában értesíteni kell az

            illetékes jegyzőt.

          - Kísérje figyelemmel gyermeke fejlődését, és a tőle elvárható módon segítse a

            fejlődés folyamatát, valamint a gyerek közösségbe való beilleszkedését, a

            közösségi élet szabályainak elsajátítását.

          - Rendszeresen tartson kapcsolatot a gyermekével foglalkozó pedagógusokkal,

            és részükre az együttnevelés érdekében a szükséges tájékoztatást adja meg.

          - Tartsa tiszteletben az óvoda dolgozóinak emberi méltóságát és jogait. A

            pedagógus, valamint az ő munkáját segítő alkalmazottak a nevelői – oktatói

            munka, illetve a gyerekekkel összefüggő tevékenysége során büntetőjogi

            védelem szempontjából közfeladatot ellátó személyeknek számítanak.

    - Tegyen meg  minden tőle elvárhatót gyermeke fejlődéséért (pedagógiai szakintézmények
      igénybevétele, a sajátos nevelési igényű gyermek fejlesztése érdekében otthon a fejlesztő

      feladatok begyakorlása (logopédia, mozgásnevelés.

     

    Az óvoda és a család közös nevelési elveinek kialakítása

     

    -          Az óvodánkba járó gyermekeket arra neveljük, hogy tanulják meg tisztelni a felnőtteket, szeressék és fogadják el pajtásaik egyéniségét, másságát, alakuljon önismeretük, önérvényesítésük és  legyenek képesek alkalmazkodni is. Az esetleges konfliktusokat ne durvasággal, erőszakossággal, árulkodással oldják meg, próbáljanak kompromisszumot hozni. Ezen törekvésünk sikerességének érdekében kérjük, hogy otthon is ezeket az alapelveket erősítsék gyermekeikben. Gyermeküket ne bíztassák verekedésre, még akkor sem, ha az Önök gyermekét esetleg sérelem érte.  

    Konfliktus az óvodában:
    Gyermek – gyermek közötti konfliktus tisztázása és megoldásának elősegítése óvodapedagógusi feladat (kérjük a Kedves Szülőket, hogy ne önbíráskodjanak!)

    Szülő – óvodapedagógus/dolgozó közötti konfliktust elsősorban az adott helyen, az adott személlyel kell megpróbálni tisztázni. Sikertelenség esetén az intézményvezető segítségét kell kérni.

     

    Védő, óvó előírások

     

     

    Az intézményben készült fotók és videó felvételek interneten, közösségi portálokon való megjelentetése csak a szereplők/érintettek előzetes hozzájárulásával, valamint vezetői hozzájárulással lehetséges.

     

    7. Az óvodai felvétel, átvétel eljárás rendje

     

    Óvodánkban  a következő tanévre felvételre jelentkezni a fenntartó által meghatározott időpontban lehet, átvételre folyamatosan is történhet a gyermeklétszám függvényében.

    A jelentkezés pontos idejéről a szülőket a faliújságra és a bejárati ajtóra történő kiírással tájékoztatjuk.

    Felvételt nyerhet az a gyermek aki, a harmadik életévét betöltötte - egészséges , érvényes orvosi igazolással rendelkezik, ill. tanköteles korba lép.

    Felvételről a szülőket tájékoztatjuk határozat formájában.

    A beiratkozás és felvétel az egész nevelési évben folyamatosan történik, akik betöltötték 3. életévüket, vagy lakhelyváltoztatás miatt óvodaváltoztatásuk indokolt.

    A gyermekek csoportba osztásáról a nevelőközösség véleménye, szülők jelzése alapján az óvodavezető dönt.

    Befogadás:

    Óvodánkban a befogadás különböző módjai élnek. Az óvónővel, óvodavezetővel való előzetes megegyezés alapján közösen döntenek ennek módjáról.
    Az új gyermekek befogadását segítjük anyás beszoktatás lehetőségének megajánlásával, melyet augusztus utolsó hetében a délelőtti, délutáni játék idején, az udvaron vehetnek igénybe a szülők.
    A csoportszobába, mosdóba higiéniai okok miatt szülő nem tartózkodhat.

     A gyermekek megismerése és a befogadás megkönnyítése érdekében, az óvodapedagógusok előre egyeztetett időpontban meglátogatják a családban a gyermeket.

     Az újonnan óvodába lépő gyermeknél az óvónő és a szülő kölcsönös megállapodásának függvénye az otthoni játékok bevitele a csoportba. (megtilthatja, korlátozhatja, feltételekhez kötheti.)

     

    A gyerekek nagyobb csoportjának meghatározása

     

    Óvodai csoportok száma:          6 csoport
    Bajcsy Zs. E. u. 4   férőhely:   100 fő

    Nagyrác 1 csoport   férőhely:   25 fő

    Bajcsa –Törökvári u. férőhely: 25 fő

    A csoportszervezési formák: kis-, közép-, nagy csoport ill. vegyes csoport.

    A gyermekek nagyobb csoportja: 
    Az óvodai élet szervezéséből adódó kérdések eldöntésénél, érdekeik képviseletekor, a gyermekek nagyobb csoportjának tekintjük az óvodába járó gyermekek létszámának 70%-át.

    Nagyobb csoport lehet

    • Az azonos csoportba járó, ugyanahhoz a két óvónőhöz tartozó gyerekek csoportja, az életkortól függetlenül, amennyiben vegyes csoportról van szó gyerekek.
    • Az azonos életkorú gyerekek csoportja, óvónői hovatartozástól függetlenül. pl.: óvodát kezdő, illetve iskolába menők csoportja

     

    • Külön speciális foglalkozáson résztvevők csoportja. (pl.: fejlesztő, logopédiai, önköltséges úszáson résztvevő gyerekek csoportja.)

     

    Beiskolázás óvodai feladatai, eljárási rendje

     

    -          Óvodánk szakvélemény kiadásával igazolja, hogy a gyermek tankötelessé vált, betöltötte a 6. életévet.

    -          Óvodánk az óvónő és a szülő közös döntése alapján 1 évre felmentést adhat azoknak a gyermekeknek, akik nem érik el az iskolába lépéshez szükséges fejlettséget, eltérő vélemény esetén a Nevelési Tanácsadó szakértői véleményét igénybe veheti szülő, óvodapedagógus egyaránt. 20/2012 EMMI 21/1 § rendelet

    -          Szakértői és Rehabilitációs Bizottsági vizsgálaton részt vett gyermek, ha a 7. életévét betöltötte, s a bizottsági javaslat az, hogy óvodában még egy évig maradjon a szülő írásbeli kérelmére, a nevelőtestület egyetértésével az óvodában tovább folyik a fejlesztése.

     

    Óvodai elhelyezés megszűnésének esetei, eljárási rendje

     

             Megszűnik az óvodai elhelyezés, és törölni kell a gyermeket a névsorból, ha:

    -         A gyermek 10-nél több napot igazolatlanul van távol

    -          A szülőt az óvoda írásban két alkalommal figyelmezteti az igazolatlan mulasztás  következményeire,  illetőleg a jegyző felé jelezni kell a hiányzást óvodaköteles korúaknál

     

    8. Étkezési térítési díjak befizetésével kapcsolatos szabályok

    -          Az étkezési díj mértékének megállapítása az Önkormányzat döntése alapján történik.

    -          Lehetőség van térítési kedvezmény igénybevételére:
    50% nagycsaládos kedvezmény
    100% normatív támogatás
    Mindkét kedvezményre a jogosultságot az Önkormányzat határozatban állapítja meg, melyet a szülőnek kell kérnie. (Nagykanizsa Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatal Szociális Osztálya)

    -          Az étkezési térítési díj befizetésének rendjét kérjük, szíveskedjenek figyelemmel kísérni s pontosan betartani: Mindig előre kell fizetni.

    -          Borítékos rendszerű a fizetés. A borítékba a pontos összeget kérjük betenni. Lemondást a következő havi befizetéskor írjuk jóvá.

    -          A hiányzásokat kérjük, hogy reggel 900 óráig jelezzék (telefonon, személyesen), mert csak így tudjuk lemondani a gyermekek másnapi étkezését.
    Hiányzás után a gyermekek étkezését úgy tudjuk biztosítani, ha óvodába érkezés előtt való nap 900 óráig jelentik ez irányú igényüket a szülők. Ha ez később történik, akkor annak jóváírására nincs mód. Amennyiben nem mondja le az étkezést, fizetni kell az étkezési díjat.

    -          Az étkezések ideje:
    reggeli:        8 órakor
    ebéd:          12 órakor
    uzsonna:    14.45 órakor

    -          A gyermek akkor veheti igénybe az óvodát, ha a szülő az étkezési díjat befizette.

     

    8. Szociális és normatív kedvezmények eljárási rendje

     

    Lehetőség van térítési kedvezmény igénybevételére:
    50% nagycsaládos kedvezmény 3 és több gyermekes családoknál
    100% normatív támogatás

    Kedvezményes étkezési díj megállapítása a szülő írásos nyilatkozata és kérelme alapján történik.

    A kedvezményre a jogosultságot az Önkormányzat határozatban állapítja meg, melyet a szülőnek kell kérnie. (Polgármesteri Hivatal Ügyfélszolgálat)

     

    9. Egyéb, az intézmény biztonságát garantáló szabályok:

     

    • Az óvoda bejáratának zárva tartása napközben 800 - 1515 között.
    • Gyermekek által hozott játékok tönkremehetnek, elveszhetnek, fülbevalóért felelősséget nem tudunk azokért vállalni.
    • Kérjük a gyermekek egészségének megőrzése érdekében segítsék megőrizni, fenntartani az óvodánk rendjét, tisztaságát, védeni a berendezési tárgyak épségét
    • Csoportszobába cipőbe ne menjenek be, csak engedélyezett alkalmakkor tartózkodjanak bent
    • Mobiltelefont az épületen belül ne használjanak.
    • Dohányzást az óvoda egész területén mellőzzék.
    • Szíveskedjenek a gyermekekkel kapcsolatos adatokban történő változást (lakcím, telefon, családi helyzet) jelenteni az óvónőnek a gyermek érdekében.
    • Az óvoda területén a kerékpárt ne használják, helyezzék a kapu melletti kerékpártárolóba.
    • Idegenek nem tartózkodhatnak az intézményben.
    • Reklám jellegű anyag az óvoda faliújságán csak a vezető engedélyével és az óvoda profiljához illeszkedően kapcsolódhat.
    • Az óvoda helyiségeit és mellékhelyiségeit csak az intézmény dolgozói használhatják.
    • Az óvoda épületének hasznosítása egyéb célokra nem adható ki. (alapító okiratban foglaltak szerint)
    • A kárt, melyet a gyermek durvaságból okoz, a szülőnek helyre kell állítania.

     

     

    Szabályok, melyeket az óvodában tartózkodó személyeknek a balesetvédelem érdekében be kell tartaniuk:

    • Az épületben való közlekedés során a biztonságos      közlekedés szabályait be kell tartani/tartatni (folyosón, lépcsőn futni,      bútorokról leugrani, korlátra felmászni nem szabad)
    • A gyermekekre várakozni a folyosón lehet /ebéd      után/
    • A mosdóba, csoportszobába egészségügyi okokból      szülő/hozzátartozó nem tartózkodhat
    • Az óvodai tornaszereket, udvari játékokat csak pedagógus      felügyeletével használhatják a gyermekek/ A szülővel nem/
    • A gyermekek biztonsága érdekében az ajtókat,      kapukat zárni kell

        Helységek használata:

     

    • Külön engedély és felügyelet nélkül tartózkodhat az intézményben a gyermeket hozó és a gyermek elvitelére jogosult személy arra az időtartamra, amely a gyermek érkezéskor a gyermek átöltöztetésére és óvónőnek felügyeletre átadására, valamint a kísérő távozására, a gyermek távozásakor a gyermek óvónőtől való átvételére, átöltöztetésére, valamint a távozásra szükséges.
    • Külön engedély és felügyelet mellett tartózkodhat az intézményben a gyermeket hozó és a gyermek elvitelére jogosult személy akkor, ha nem az intézmény nyitvatartási rendjében meghatározott időben érkezik az intézménybe, valamint minden más személy.
    • A külön engedélyt az óvoda vezetőjétől kell kérni. Csak az általa adott szóbeli engedély, és szükség szerint egy dolgozó felügyelete mellett lehet az intézményben tartózkodni.
    • Nem kell a tartózkodásra engedélyt kérni a szülőnek, gondviselőnek a szülői értekezletre való érkezéskor, illetve a meghívottaknak az intézmény valamely rendezvényén való tartózkodáskor.
    • Az óvodában töltött idő alatt a szülők és hozzátartozók csak a folyosókon és csoportszobákban (váltócipőben) tartózkodhatnak, egyéb helységek használata egészségügyi okokból nem lehetséges.
    • Az óvoda területére – beleértve az udvart is – égő cigarettával belépni, illetve ott dohányozni, alkoholt fogyasztani illetve ittas állapotban tartózkodni tilos!
    • Abban az esetben, ha  az óvodás gyermekek külső helyszínen tartózkodnak ugyanezek a szabályok érvényesek. Szülői, hozzátartozó kíséretet elfogadunk, de mindig az óvónő irányítása és útmutatásai szerint. Óvodai csoport külső helyszínen tartózkodása esetén legalább minden 10 főre 1 felnőtt kíséretet kell biztosítani.

     

    Beiskolázás,      értékelés, jutalmazás és fegyelmezés rendje

     

    2011. évi CXC. törvény 45 & és a 20/2012. (VIII.31.) EMMI rendelet 21 & alapján

    Tankötelessé válik az a gyermek aki adott év augusztus 31-ig 6. életévét betölti, ha elérte az iskolába lépéshez szükséges fejlettséget, legkésőbb az azt követő évben. A tankötelezettség kezdetéről az óvodavezető, vagy a Szakértői Bizottság dönt.

    Minden gyermekről óvodai szakvélemény kerül kiállításra . Kérdéses esetben kérni kell a Szakértői Bizottság iskolaérettségi vizsgálatát, mely kérelmet 2 példányban a szülővel ismertetni és aláíratni kell.

    Ebben az esetben az óvodai szakvéleményhez csatolni kell a Szakértői Bizottság ír&aacu



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 4
Tegnapi: 12
Heti: 20
Havi: 70
Össz.: 126 600

Látogatottság növelés
Oldal: Házirend
NAGYKANIZSAI KÖZPONTI RÓZSA ÓVODA PIPITÉR TAGÓVODA - © 2008 - 2024 - pipiterovoda-nagykanizsa.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen weboldal szerkesztő mindig ingyenes. A weboldal itt: Ingyen weboldal

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »